106-نامه ای از دکتر حسین عظیمی- محبت به انسان ها به ویژه انسان های محروم

با سلام

به پیوست  اسکن نامه استاد زنده یاد دکتر حسین عظیمی به اینجانب و آقای دهقانی که در 23 ژوئن سال 1993  توسط استاد از  انگلستان در پاسخ به نامه ما که به مناسبت تبریک سال نو به ایشان ارسال شده بود، مرقوم فرموده اند، جهت ملاحظه تقدیم می شود.

خوشحالیم که ما نیز در این کار سترگ و کوشش عاشقانه در جمع آوری آثار و زنده نگه داشتن یاد و خاطره و اندیشه استاد، با تحویل برگ سبزی یاریگر شده ایم.

 دکتر حسین عظیمی علاوه بر اینکه چراغ ذهن و اندیشه دانشجویان خود را روشن می کرد علاقه آنها را به جان شیفته خود نیز بر می انگیخت چرا که جانهای شیفته شمع وجود خود را می افروزند و علاوه بر اینکه ظلمات را می شکافند، پروانه ها را  نیز خبر می کنند. چیزی که با صد دریغ و افسوس امروزه روز نظیری و مصداقی برای آن کمتر می توان سراغ گرفت وکمتر می توان هم بر آستان اندیشه بلند و عظمت علمی استادی بوسه زد و همزمان از روح بلند و جان شیفته اش بر سر ذوق آمد، هم اندیشه را ورزیده کرد و هم روح را صفا و جلا داد. این نامه مصداقی از این تاثیر کم نظیر استاد عظیمی بر دانشجویانش است.

متاسفانه رونوشت نامه ای را که خودمان برای استاد نوشته بودیم و این نامه در پاسخ به آن نگاشته شده در اختیار ندارم. در صورتی که در بین مکتوبات باقی مانده از استاد نامه فوق یافت شود و در کنار نامه استاد قرار داده شود گویایی آنرا دو چندان خواهد کرد چرا که این نامه واکنش دکتر عظیمی به مطالب نامه ماست و بودن متن آن نامه واکنش های دکتر عظیمی را بیشتر قابل فهم و درک می کند.

ارادتمند

هادی سیدی و  علی دهقانی

---------------------------------------------------------------------------

متن نامه

دوستان عزیز، آقایان هادی سیدی – علی دهقانی

کارت تبریک نوروزی و نامه سراپا محبت شما مدتی است بدستم رسیده است. این نامه و کارت بویژه از دو جهت برایم ارزشمند بوده و هست. اولاً از جنبه شخصی که بهر حال گویای محبت صمیمانه ایست که نسبت به یکی از معلمان خود روا داشته اید. و مگر معلم می تواند چیزی ارزشمندتر از محبت دانشجویان خود داشته باشد؟

ثانیاً، از جنبه ای عمومی تر، نامه پر محبت شما گویای این نکته نیز بود که خوشبختانه، مشعل خدمت به محرومان هنوز در قلب نسل جوان ما با همهء گرمی و حرارت نورافشانی می کند. در این زمینه باید توجه داشت که انسان موجودی عجیب است و سرنوشتی عجیب تر داشته است. در برق محبت، و صفایی که در چشم کوکانمان و کودکان همه جهان هست برای لحظه ای بنگریم؟ و لحظه ای دیگر به جنگها، به خشونت ها، به ... و به این همه مصیبت هایی که با تصمیم مردان و زنان بالغ، زندگی انسانی را با اینهمه رنج عجین ساخته است بیاندیشیم؟ آنگاه می بینیم که براستی سرنوشت انسان سرنوشتی عجیب است.

موجودی که این چنین زیبا و معصوم به دنیا می آید و این چنین زشت و مملو از گناه، خشونت و بی رحمی می میرد. واقعاً این نوع زندگی مسافرتی است به حضیض ذلت و به عمق تاریکیها. و چه باید کرد؟

 امیدوارم که در معدود زمانی که به عنوان معلم در خدمتتان بوده ام بیشتر از همه چیز موفق شده باشم که گرایش محبت به انسانها و بویژه محبت به انسانهای محروم را در اذهان جوان، فعال و تلاشگرتان تقویت کرده باشم. کشور ما نیازمند تلاش و کوششی فراوان برای بازسازی و سالم سازی " اندیشه" است. و در نهایت اندیشه است که کشور و زندگی را به راه توسعه و آبادانی می کشاند و یا آنرا به مسیر فلاکت و ادبار می اندازد. اندیشه ای می تواند کشور و زندگی را به ساحل سلامت رهنمون گردد که متکی بر حفظ حرمت تک تک انسانها باشد و چنین اندیشه ای برای بارورشدن قطعاً نیازمند آزادی و آزادگی است، و صد البته که آزاده بودن به سادگی قابل حصول نیست ولی می باید در حصول آن با تمام توان کوشید. هدف اول نظام آموزشی در کشورهایی چون ایران باید کمک به باورکردن همین اندیشه آزادی و آزادگی باشد. امیدوارم که در این راه بسیار سخت موفق باشیم.

اما پُرسه این حقیر در این دیار غریب به زودی به پایان می رسد. تا یکی دو ماه دیگر به ایران باز می گردم و مجدداً در خدمت همگی دوستان هستم.

ضمناً معذرت اینجانب را در تاخیر در جواب بپذیرید.

موفق و سلامت باشید – حسین عظیمی

H.Azimi

Oxford

--------------------------------------------

فایل تصویری اصل نامه را از لینک زیر دریافت نمایید:

http://noormohamadi2004.persiangig.com/document/name.jpg

 

/ 0 نظر / 57 بازدید